Muzeum Sztuki Ludowej im. Ks. Edwarda Nitki w Paszynie

Na terenie parafialnym - obok obecnej plebanii, zaś w pomieszczeniach starej plebanii - znajduje się Muzeum Sztuki Ludowej im. Ks. Edwarda Nitki. Istnieje ono formalnie od 1994 roku, choć zbiory pojawiały się już dużo wcześniej i nadal powstają nowe. Istotnym rysem tej niezwykłej lokalnej twóczości artystycznej (rzeźby w drewnie, obrazy na szkle) są sami twórcy, wywodzący się wyłącznie z Paszyna (sic!).

Szerzej na ten temat można było do niedawna doczytać i zobaczyć na stronie własnej MUZEUM. Niestety, po bardzo poważnej awarii serwera w Niemczech, ta strona uległa nieodwracalnemu zniszczeniu. Jej relikty można odnaleźć pod tym linkiem oraz nieco innych informacji także tutaj: LINK_01 oraz LINK_02.

STARA STRONA INTERNETOWA MUZEUM (LINK)

W październiku 2021 roku powstał film pt. "Cudze chwalicie - Paszynia nie znacie" o naszym Muzeum w Paszynie, opracowany przez Stowarzyszonych dla Sądeckiej Ziemi. Ten filmowy projekt zrealizowano w ramach konkursu "Kocham Sądeckie" przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu (gorące podziękowania za inspirację i realizację tego filmu składamy na ręce pani Anety Hasior-Mordarska z tego Stowarzyszenia). Do obejrzenia filmu o sztuce paszyńskiej i naszym muzeum bardzo gorąco zachęcamy.

Link do filmu

Posługę przy Muzeum Sztuki Ludowej im. Ks. Edwarda Nitki w Paszynie (Filia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie) pełnią  kapłani pracujący w tej Parafii. Dlatego o ile nie zaistnieje nagła kolizja obowiązków z kapłańską posługą duszpasterską w parafii – to istnieje możliwość zwiedzenia naszego Muzeum Parafialnego od wtorku do piątku w godz. 14:30 – 16:00. W innych dniach i godzinach – tylko po uprzednim umówieniu. Najlepiej zawsze uprzednio umówić się telefonicznie (tel. 737473556 lub 184402900) na konkretną porę zwiedzania i upewnić się dzień wcześniej, czy nie zaszły jakieś okoliczności uniemożliwiające zwiedzenie muzeum.

Koszt zwiedzania – to wasza ofiara (dar serca) na bieżące utrzymanie i ogrzewanie Muzeum Parafialnego.

Wybrane artykuły związane z naszym Muzeum oraz z jego założycielem i patronem - ks. Edwardem Nitką:

1) https://brzesko.ws/_brzesko/documents/historia/borzecin/lk_e_nitka.html

2) https://www.tolerancja.pl/?o-poboznosci-ludowiej-i-nie-tylko,307,,,4

3) Paszyn. Takiego muzeum nie ma nigdzie

4) FENOMEN PASZYŃSKI

5) Konferencja prasowa na podsumowanie projektów termomodernizacyjnych

6) Film: "Cudze chwalicie - Paszyna nie znacie" oraz o tym filmie na stronie Radia Kraków i na portalu miastons.pl

7) O Muzeum i sztuce paszyńskiej w "Gazecie Krakowskiej" z Wielkiego Piątku - 7.04.2023

8) W Polskiej Kronice Filmowej z 1986 roku o Paszynie i lokalnej sztuce

9) Na portalu toruńskiego Muzeum Etnograficznego o Paszynie: LINK