Spowiedź św.

SAKRAMENT POKUTY I POJEDNANIA

Do spowiedzi świętej w naszej parafii można przystąpić codziennie przed każdą Mszą świętą oraz w innych wyznaczonych uprzednio porach dnia (zwłaszcza tydzień z "Pierwszym Piątkiem Miesiąca", Rekolekcje, Misje Święte, spowiedź przedświąteczna w Adwencie i w Wielkim Poście itp.). W związku z tym, że kapłani najpierw służą w konfesjonale a potem celebrują Eucharystię, zwykle nie jest możliwa spowiedź podczas Mszy świętych, dlatego myśląc o chęci przystąpienia do spowiedzi należy przyjść do kościoła odpowiednio wcześniej.

Odbycie spowiedzi sakramentalnej jako aktu osobowego i duchowego - wymaga realnego, fizycznego spotkania i bezpośredniej obecności zarówno penitenta (osoba, która pragnie się wyspowiadać), jak i spowiednika "tu i teraz", dlatego nie istnieje coś takiego, jak spowiedź przez telefon, przez internet itp. lub "z odtworzenia" (playback).

Warunki konieczne do spełnienia, aby dostąpić dobrej i ważnej spowiedzi świętej

Aby dobrze i ważnie "wyspowiadać się" czyli dostąpić owoców sakramentu pokuty i pojednania - nie wystarczy tylko przyjść do konfesjonału i "jako tako" powiedzieć grzechy, ale należy do spowiedzi odpowiednio się przygotować w postawie szczerości i modlitwy. Pomagają w tym dobrze wykonane wszystkie niezbędne do dobrej spowiedzi warunki, a są to:

1) Rachunek sumienia - czyli przypomnienie sobie wszystkich swoich grzechów od ostatniej dobrej spowiedzi świętej, a przy grzechach cieżkich należy obowiązkowo powiedzieć ich liczbę, rodzaj i istotne okoliczności (brak określenia tego - w przypadku grzechów wielokrotnych prowadzi do spowiedzi nieważnej i świętokradzkiej z powodu zatajenia ilości grzechów cieżkich lub istotnych okoliczności). Gdy nie jest możliwe precyzyjne podanie liczby grzechów cięzkich to należy podać w przybliżeniu albo określić ich częstotliwość popełnienia.

2) Szczery żal za grzechy - czyli ból w duszy i obrzydenie sobie popełnionych grzechów ze szczerym postanowieniem, aby do nich nie powracać w przyszłości. Ten żal musi wynikać z pobudek nadprzyrodzonych - ze względu na Boga, krórego własnymi grzechami obraziliśmy.

3) Mocne postanowienie poprawy - czyli szczera i mocna decyzja odstąpienia od popełnionych grzechów oraz unikania okoliczności,  które mogłyby doprowadzić do powrotu do grzechów. Takie postanowienie poprawy musi być szczere, mocne i konkretne, a nie - ogólne i pozbawione decyzji, co do realizacji poprawy.

4) Szczera spowiedź - to bezpośrednie (twarzą w twarz) i szczere wyznanie wszystkich swoich grzechów przed spowiednikiem, poprzez którego sam Bóg działa. Grzechy należy wyznać w taki spowsób, jak to zostało omówione przy rachunku sumienia (każde zatajenie grzechu ciężkiego - co do jego rodzaju, ważnej okoliczności popełnienia lub ilości - sprawia, że taka spowiedź jest świętokradzka, a więc - ciężkogrzeszna i nieważna!).

5) Zadośćuczynienie Panu Bogu i ludziom - to inaczej wynagrodzenie ludziom skutków popełnionych przez nas grzechów (a więc: przeproszenie, pojednanie, przywrócenie dobrego imienia, oddanie ukradzionych i zniszczonych rzeczy lub inna forma wynagrodzenia, adekwatna do popełnionego grzechu i wyrządzonego zła) oraz odprawienie zadanej przez kapłana podczas spowiedzi pokuty (dokładnie w takiej formie, czasie, sposobie i ilości, jak to zostało zadane przez spowiednika na spowiedzi).